تبلیغات
ماهیان کوپی - غذای گوپی
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

غذای گوپی

غذاهای زنده برای گوپی

مقدمه


تو این پست می خوام یه سری از غذا های زنده که میشه برای گوپی استفاده کرد رو معرفی کنم،خودم وقتی این مطلب رو خوندم احساس کردم بار علمی بالایی داره

چند تا نکته
1- هر جا استارتر دیدین بدونید که منظور تخم یا ماده ایه که میشه برای شروع پرورش جانداران استفاده کرد
٢-این مطلب شامل توضیحاتی در مورد آنفوئز ها،میگوی آب شور(آرتمیا)،میکرو کرم ها،دافنی،لارو پشه،کرم توبیفکس،کرم نهای سفید،کرم خونی،کرم خاکی،کرم شیشه ای،کرم سیاه،مگس های میوه کوچک یا همون مگس سرکه خودمون میشه


آنفوئز(مژه داران)

تصویری از آنفوئز(مژه داران) که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

اگر به آبی که در ظاهر کریستالی و روشن است با میکروسکوپ نگاه کنیم با طیف وسیعی از موجودات زنده کوچک پرتکاپو مواجه می شویم. در حالی که ما نمی توانیم آن ها را با چشم غیر مسلح ببینیم، گوپی ها می توانند آن ها را ببینند، از آن ها تغذیه کرده و رشد کنند.
به همین دلیل آنفوئز(گیاهان و حیوانات کوچک یا موجوداتی که هر دو خصوصیت را دارند) غذای ایده آلی برای بچه گوپی ها به حساب می آیند. در تابستان به استثنای جاهایی که به شدت خشک و طاقت فرسا هستند، هر گودال آبی که پیدا شود مملو از آنفوئز است. در فصل زمستان می توان آن ها را کشت کرد، آنفوئز در محیطی گیاهی که در حال فساد باشد رشد می کند.مقداری علف خشک یونجه با پروتئین بالایی که دارد به همراه مقداری کاهو در حال تجذیه و نور خورشید یا نور مصنوعی شدید باعث رشد سریع آنفوئز می شود.همین که مقداری از این آب سبز به تانک ریخته شود ذرات کدری در آب تمیز تانک پخش می شود و به نظر می رسد که بچه ها به آن ها حمله می کنند. بدیهی است که ما نمی توانیم جزئیاتی را که بچه ها با حس بویایی خود احساس می کنند ببینیم.
بعضی افراد از پارچه، تورهایی می سازند و انفوئز ها را از طبیعت جمع آوری می کنند. اما پرورش آنفوئز در خانه واقعا آسان است.یکبار که آنفوئز ها شروع به تکثیر کنند شما می توانید از آن ها برای شروع تکثیر بعدی استفاده کنید. در تابستان شما می توانید آنفوئز را در یک تشت که در حیاط خانه گذاشته اید تکثیر و پرورش دهید و در زمستان نیز ظروف مسطحی را در پشت یک پنجره که اکثر ساعات روز در معرض آفتاب است قرار دهید. شاید برای بچه گوپی غذایی بهتر از آنفوئز نتوان پیدا کرد.مراقب باشید،اگر مخزن آنفوئز ها مدتی بدون مراقبت کافی باشد بوی آزار دهنده ای به همراه خواهد آورد.آنفوئزهای کشت شده تا رسیدن به مرحله بلوغ مدت ها قابل استفاده هستند

لارو میگوی آب شور

تصویری از آرتمیا که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

گوپی ها در هر سنی که باشند با لذت تمام لارو میگوی آب شور را می خورند. تخم های قهوه ای مدور کوچک آرتمیا در همه آکواریومی ها پیدا می شود ،ولی اگر شما قصد پرورش آرتمیا در سطح وسیعی دارید استفاده از قوطی های نیم کیلویی مقرون به صرفه تر است. هچ کردن تخم ها به نسبت راحت است و به کمترین سرمایه از نظر زمانی و مالی نیاز دارد.در این خصوص نکاتی وجود دارد که باید در تغیه وسیع گوپی ها، به خصوص بچه ها، به وسیله میگو آب شور به یاد داشته باشید:صراحتا اصل "چیز خوب ولی بیش از اندازه، مفید نیست" فاکتور مهمی در کارهایی است که ما می خواهیم انجام دهیم.
طبق تجربیاتم یک رژیم غذایی شامل آرتمیای زیاد باعث تاثیر منفی در میزان رشد گوپی ها می شود.لارو میگو آب شور پروتئین بالایی دارد ولی در سایر مواد فقیر است. تغذیه زیاد از میگو باعث رشد سوز شدن گوپی ها خواهد شد. بنابراین چه موقع و چه طور دادن آرتمیا خیلی مهم است. برای اولین وعده غذایی در یک روز من هرگز از لارو میگو برای گوپی هایم استفاده نمی کنم. اگر در اولین وعده غذایی به آن ها لارو میگو بدهیم آن ها با علاقه شدیدی که به آرتمیا دارند پرخوری می کنند که نتیجه ای جز انسداد روده به همراه نخواهد داشت. من همیشه از غذای پولکی با درصد گیاهی زیاد استفاده می کنم. چون گوپی هایم اول صبح گرسنه هستند احتمال اینکه غذا نخورند کم است. بسته به سن ماهی ها من از لارو میگو برای وعده غذایی دوم یا سوم استفاده می کنم، در ادامه من غذا دهی را با پولکی گیاهی بیشتری دنبال می کنم. مطمئن باشید یک رزیم غذایی شامل غذاهای گیاهی و حیوانی مناسب سلامتی گوپی های شما را تضمین خواهد کرد. مخلوط پولکی و آرتمیا بدون اینکه باعث انسداد روده شود از آن عبور می کند.

میکرو کرم ها

تصویری از میکرو کرم ها که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشند

غذای زنده بزرگتر بعدی که برای تغذیه بچه گوپی ها مناسب است میکروکرم ها هستند.آن ها آنقدر بزرگ هستند که دیده شوند. این کرم های کوچک از کشور سوئد به سراسر دنیا وارد شدند. ماده ها به درازی یک دوازدهم اینچ هستند،نر ها اندکی کوچکترند. ماده ها پس از بلوغ 5 روزه خود روزانه 15 بچه کرم به دنیا می آورند.آن ها در مواد بسیاری رشد می کنند مثل محیط کشتی شامل مخلوط نان و ییست(مایه خمیر)تقریبا مایع، به همراه یک استارتر به زودی پر از این جانوران تقریبا سفید خواهد شد.بهتر است آن ها را در یک ظرف دهان گشاد دربسته با شیب ملایم گوشه ها نگه داری کنیم به خاطر اینکه آن ها دوست دارند از گوشه های ظرف بالا بروند. وقتی که تراکم آن ها در لبه ظرف کشت زیاد شد می توان آن ها را با نوک یک چاقو جمع آوری کرد و با فرو کردن چاقو در آب آکواریوم به مصرف ماهی ها رساند.بچه گوپی با یک بار چشیدن کرم ها یاد می گیرد آن ها را بخورد، بچه گوپی ها آن ها را با رغبت می خورند و در حضور این کرم ها به عنوان بخشی از رژیم غذایی به خوبی رشد می کنند.

دافنی

تصویری از دافنی که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

این شاید باعث تحیر بعضی پرورش دهندگان گوپی باشد که بسیاری از کارشناسان دافنی را بهترین غذا برای گوپی به شمار نمی آورند. خیلی ها از دافنی به عنوان قسمت اعظم رژیم غذایی استفاده می کنند. دافنی زنده برای فروش همیشه هست ولی به سختی می توان آن ها را پیدا کرد وقتی هم که این مراکز را پیدا می کنید قیمت نسیتا گران است.آن ها مدت زیادی عمر نمی کنند و باید در اسرع وقت به مصرف ماهی ها برسند. دافنی ها اکسیژن را از مخزن نگه داریشان دفع می کنند و باید در جای خنک نگه داری شوند تا بیشترین مدت ممکن را بدون غذا زنده بمانند. امروزه بعضی از مغازه ها دافنی یخ زده می فروشند. ولی بر اساس تجربیاتم نتیجه کار این است که شما پول زیادی برای یخ پرداخت می کنید و فقط مقدار کمی دافنی دریافت می کنید من که این کار را نمی کنم. پرورش دافنی کار زیاد سختی نیست و خیلی سر گرم کننده است. کیت استارتر دافنی به صورت طبقه بندی شده در هر فروشگاه آکواریومی پیدا می شود
حدود 50 گونه دافنی وجود دارد اما دو گونه magna که از گونه های کوچک تر چندین بار بزرگ تر است و pulex که بیشتر رایج است برای تغذیه گوپی های شما مناسبند.
یک اخطار! هرگز مقدار زیادی دافنی در تانک بچه گوپی ها رها نکنید. دافنی ها نه تنها تمایل به تخلیه اکسیژن مخزن را دارد بلکه آنفوئزها که برای حفظ سلامتی و رشد بچه گوپی ها مناسب هستند را نیز می خورند.

لارو پشه

تصویری از لارو پشه که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

پشه ها در طول بهار، تابستان، پاییز در سطح هر آبی که بتوانند پیدا کنند مخصوصا آبی که دارای مواد در حال پوسیدن است تخم گذاری می کند. تخم هایی که بر روی چوب های کوچک سطح آب گذاشته می شوند پس از هچ شدن به جنبندگان کوچکی تبدیل می شوند. پس از گذشت چند روز به سایزی می رسند که رنگ لاروها قهوه ای یا سیاه می شود. در این زمان خوراکی لذیذ و درجه یک برای گوپی های بالغ شما خواهند بود.برای بچه گوپی ها کار سودمندی که می توانید انجام دهید این است که چوب هایی که بر سطح یک آب راکد شناورند را جمع آوری کرده و در تانک بچه گوپی ها بریزید. اگر این چوب های کوچک که حاوی تخم پشه هستند در مخزن بچه ها قرار بگیرد، به محض اینکه تخم ها هچ شوند و لارو ها در تانک حرکت کنند بچه ها آن ها را می خورند.
لارو ها به سطح آب می آیند و با لوله ای که از آب بیرون می آورند از هوای بیرون تنفس می کنند. کوچکترین حرکت یا آشفتگی باعث فرار آن ها به زیر آب می شود.برای جمع آوری لارو ها می بایست ناگهان یک تور را در آب فرو کرده وقبل از اینکه آن ها فرار کنند تور را بالا بیاوریم. چون زندگی آن ها به اکسیژن تانک ربطی ندارد می توان لارو پشه را در حجم بالا در یک ظرف نگه داری کرد.از سوی دیگر لاروها می بایست طی یک یا دو روز به تغذیه گوپی ها برسند در غیر این صورت لارو ها به پشه تبدیل می شوند و شما اتاقی پر از پشه های خونخوار خواهید داشت. یک بار دیگر می گوییم لارو یخ زده پشه به صورت تجاری وجود دارد ولی شما بیشتر یخ دریافت می کنید تا لارو پشه، من احساس می کنم این راهی اقتصادی برای فراهم کردن این این خوراک برای گوپی های شما نیست.

کرم توبیفکس

تصویری از کرم توبیفکس که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد
اخطار: تغذیه گوپی ها با کرم توبیفکس یک ریسک بزرگ است
این کرم ها در بسیاری از فروشگاه های آکواریومی در گونه های آب شیرین و آب لب شور برای فروش وجود دارند. آن ها در گل و لای یا آب ساکن یا آب در حال حرکت زندگی می کنند. در بسیاری از گونه ها از جمله نوع قرمز که در گل زندگی می کند حرکات موجی شکل دارند. گونه مرسومی که توسط ماهی بازان استفاده می شود Tubifex tubifex نام دارد. کرمی که از 60 حلقه تشکیل شده و حدودا سه اینچ طول دارد. با این وجود خانواده Tubeficidae 133 گونه شناخته شده دارد. چندین گونه برای تغذیه گوپی ها مناسبند. بعضی اوغات تعداد زیادی Tubifex tubifex را می توان در آب های کم عمقی که در مسیر فاضلاب قرار دارند پیدا کرد و این باعث می شود برای تغذیه ماهی های شما خطرناک باشند.
کرم هایی خوبی با نام توبیفکس وجود دارند در حالی که توبیفکس نیستند بلکه نام آن ها limnodrilus می باشد و 28 گونه شناخته شده دارند.برتری کوچکی که نسبت به توبیفکس دارند این است که توسط گوپی بهتر دیده می شوند. هر دو کرم مطعلق به خانواده Tubeficidae می باشند. به همین دلیل پیشنهاد می شود به آن ها tubefacids گفته شود نه tubifex .
این آخرین مطلبی است که در مورد تغذیه این جانوران توسط گوپی می نویسم. من دوباره می گوییم هیچ چیزی مثل مصرف منظم توبیفکس باعث رشد سریع گوپی های نمی شود.گوپی ها حمله می کنند و کرم ها را حریصانه می بلعند مثل این می ماند که تسخیر آن ها شده باشند. هیچ چیز مثل تماشای یک بچه گوپی دو هفته ای که با یک توبیفکس دو برابر خودش در حال کشتی گرفتن است جذاب نیست. واقعا دیدنی است.من سال هاست که از این کرم ها استفاده می کنم و هیچ مشکلی نداشته ام ،بله،هیچ مشکلی.با این وجود یک دسته کرم توبیفکس پتانسیل این را دارد که یک شبه آکواریوم شما را خالی از ماهی کند. این اصلا منظره زیبایی نیست. کرم توبیفکس ناقل باکتری ها ،تک یاختگان و کرم های بیماری زا است و می بایست به مصرف گوپی ها نرسد.

کرم های سفید
تصویری از کرم های سفید که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

بسیاری از کرم های کوچک سفید هستند ولی این کرم ها به جنس Enchytraeus که مورد علاقه ماهی ها است و دارای 40 گونه اند اطلاق می شود. E.albidus یکی از بهترین گونه هایی است که در اروپا و آمریکا متعارف است. در آمریکا از ایالت مین تا نیوجرسی در طول ساحل نزدیک آب پیدا می شود. اغلب مقدار زیادی از آن ها را می توان در خزه های در حال گندیدن یا زیر سنگ ها پیدا کرد. این کرم لاغر است و تقریبا یک اینچ طول دارد. به خوبی در دماهای نسبتا پایین زادولد می کنند به همین دلیل معمولا در دمای 45 تا 50 درجه فارنهایت پرورش داده می شوند. این کرم ها در مواد در حال پوسیدن یا منابع غذایی تازه زندگی می کند. نان،خرده های شیرینی و شیر خشک همگی غذاهای خوبی برای این کرم به شمار می روند. استارتر این کرم ها همچون بسیاری دیگر از غذا های زنده به صورت تجاری به فروش می رسد.

کرم خونی

تصویری از کرم خونی که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

لارو حشراتی شبیه پشه هستند که اغلب بند بند بوده و رنگی خونی دارند. این کرم ها در گل و لای آب های نسبتا تمیز زندگی می کنند و اغلب گرفتار تور صید دافنی ها می شوند . کرم های خونی می توانند مدت زیادی در آب سرد زندگی کنند اما اگر اجازه بدهید آب گرم بشود به زودی حشرات بالداری تبدیل می شوند.
کرم های خونی در بسیاری از فروشگاه های آکواریومی به صورت یخ زده و و خشک شده وجود دارند. آن ها غذایی عالی برای گوپی های شما هستند.

کرم خاکی

تصویری از کرم خاکی که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

گوپی ها کرم خاکی خرد شده را می خورند به همین دلیل بسیاری از مردم از کرم خاکی برای تغذیه گوپی هایشان استفاده می کنند. کرم های خاکی مقداری مواد آلی را به همراه خاک می بلعند. آن ها فقط مقدار کمی از آن چیزی را که می خورند جذب می کنند، بنابراین کرم های خاکی خرد شده آب را گل آلود می کنند مگر اینکه یک یا دو روز یا به قدری که روده شان خالی شود، بدون غذا نگه داری شوند یا اینکه پس از خرد شدن در یک توری قرار داده شوند و به خوبی شسته شوند.
برای اینکه بدون حفاری کردن ظرفی پر از کرم های خاکی داشته باشید به مقدار کافی بلورهای پتاسیم پرمنگنات را با آب قاطی کنید تا رنگ آن کاملا صورتی بشود بعد از آن این محلول را بر روی قسمتی از خاک که علف دارد بریزید. بعد از چند دقیقه کرم ها شروع به بیرون آمدن از خاک می کنند. کرم های خاکی با اینکه اندکی کثیفند ولی یکی از غذا های عالی برای گوپی به شمار می روند.

کرم های شیشه ای

تصویری از کرم شیشه ای که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

وقتی برای صید دافنی در گودال های که چوب دارند مخصوصا گودال هایی که در سایه قرار دارند تور می اندازیم.این عجیب نیست که هزاران موجود شفاف با طولی بین نیم تا یک اینچ با قسمت های تیره ای در قسمت انتهایی بدن برخورد کنیم. آن ها در سطح آب استراحت می کنند. این ها لارو حشرات آبی هستند. خیلی اوقات به صورت یخ زده در فروشگاه های آکواریومی پیدا می شوند. ،به شرط اینکه هوا گرم نباشد به طور قابل ملاحظه ای می توانند در تراکم بالا زنده بمانند. آن ها غذا هایی خوبی برای تغذیه گوپی ها هستند ولی این بدان معنا نیست در که در اول لیست قرار دارند

کرم های سیاه

تصویری از کرم سیاه که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

به دلیل اینکه توبیفکس محبوبیت خود را از دست داده است شما اکنون می فهمید بخش اعظم منبع غذایی خانگی برای ماهی ها بر دوش کرم های سیاهی است که به جز تیره تر بودن رنگشان بسیار شبیه کرم توبیفکس هستند. من باید صادق باشم و به شما بگویم که من دقیقا نمی دانم که این کرم ها مشکلاتی را که باعث بدنامی توبیفکس شده به وجود می آورند یا نه. اما من در هفته آینده یا بعدا آزمایش هایی انجام خواهم داد و با چند تن از متخصصان این امر مشاوره می کنم که آیا کرم سیاه گزینه ای امن تر از توبیفکس هشتند یا نه. در آن زمان این بخش به روز رسانی می شود. من از این کرم ها در گذشته بدون هیچ مشکلی استفاده می کردم ولی این به این معنی نیست که پتانسیلی برای بروز مشکلات نداشته باشند

مگس های میوه کوچک

تصویری از مگس میوه که از غذاهای زنده ماهی گوپی می باشد

مگس ها ی میوه غذا های خوبی هستند که شما در مورد آن ها زیاد نشنیده اید. اصولا گوپی ها در طبیعت عادت دارند از سطح آب تغذیه بکنند به همین دلیل لب هایی به سمت بالا دارد. همه غذا هایی که اشاره شد بجز لارو پشه جزو جاندارانی با شنای آزاد یا کف زی یا هر دو بودند. پرورش مگس میوه بی نهایت آسان است و هنگامی که شما آن ها را بر روی سطح آب می پاشید می توان گفت که گوپی ها برای حمله به آن ها خود را از آکواریوم به بیرون پرت می کنند. آن ها یک غذای عالی برای تغییر سرعت رشد گوپی ها به شمار می روند و استارتر آن با قیمت بسار ناچیزی از منابع تجاری قابل تهیه است. پیشنهاد می کنم از آن ها برای ماهی هایتان استفاده کنید.آن ها منبع تقویتی خوبی برای ماهی های شما هستند که ماهی های شما با لذت آن ها را می خورند.

نوشته شده توسط :ali abdollahy
سه شنبه 4 مرداد 1390-01:12 ب.ظ
نظرات() 

cialis pills at walmart
دوشنبه 22 مرداد 1397 04:55 ب.ظ

You have made your stand pretty well!!
tadalafil 5mg cialis baratos compran uk cialis daily dose generic cialis 20 mg cut in half prescription doctor cialis cialis manufacturer coupon cialis cipla best buy ou acheter du cialis pas cher cialis prezzo di mercato cialis coupons
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 05:13 ق.ظ

Lovely material, Appreciate it!
cialis lilly tadalafi enter site 20 mg cialis cost bulk cialis safe site to buy cialis online cialis 200 dollar savings card generic for cialis click now cialis from canada generic low dose cialis cialis ahumada are there generic cialis
купить резинку для фитнеса харьков
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 11:23 ب.ظ
фітнес резинки україна
фитнес резинка киев купитиь
спортивные резинки киев
резинки для фитнеса петли mini bands набор 5 шт
сумка
резинка для фитнесу
Buy generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:52 ب.ظ

You actually expressed it wonderfully.
interactions for cialis cialis e hiv cialis tadalafil online cialis canada on line cialis generico postepay cialis generisches kanada buy name brand cialis on line wow look it cialis mexico try it no rx cialis generic cialis 20mg uk
Low cost viagra 20mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:06 ق.ظ

Appreciate it, A good amount of forum posts!

sildenafil price uk how to buy viagra on line how old to buy viagra how do i buy viagra online how buy viagra buy viagra prescription online buy generic viagra online uk next day delivery how to purchase viagra online lowest price viagra buy viagra south africa
Online cialis
شنبه 18 فروردین 1397 12:43 ق.ظ

You actually stated it exceptionally well.
5 mg cialis pharmacie en ligne wow cialis 20 cialis baratos compran uk cialis patent expiration cialis 5 effetti collaterali cialis 5 mg scheda tecnica 5 mg cialis pharmacie en ligne when can i take another cialis cialis online cialis 20 mg cut in half
Buy cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 10:54 ب.ظ

Whoa a good deal of fantastic material.
cialis pills in singapore cialis 100 mg 30 tablet cialis super kamagra cialis soft tabs for sale cialis generisches kanada enter site 20 mg cialis cost generico cialis mexico link for you cialis price 200 cialis coupon cialis super kamagra
Cialis pills
دوشنبه 28 اسفند 1396 04:37 ق.ظ

Nicely voiced genuinely! !
cialis arginine interactio buying brand cialis online cialis daily new zealand buy original cialis walgreens price for cialis tadalafil generic compare prices cialis uk cialis diario compra generic cialis pill online how do cialis pills work
آموزش رانندگی
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:34 ق.ظ
ممنون از مطلب خوبتون
کاشت مو در تبریز
جمعه 7 مهر 1396 03:31 ب.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
آموزش آشپزی
پنجشنبه 6 مهر 1396 05:55 ق.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
Foot Issues
شنبه 14 مرداد 1396 02:40 ب.ظ
Can I simply say what a relief to find a person that actually understands what they are talking
about online. You certainly understand how to bring
an issue to light and make it important. More people have to check
this out and understand this side of your story. I was
surprised you're not more popular because you certainly have the gift.
http://kendraclinger.jimdo.com/
دوشنبه 9 مرداد 1396 04:41 ق.ظ
You made some decent points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this site.
std clinics near me
شنبه 3 تیر 1396 05:31 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن مناسب در آیا واقعا حل و فصل
بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من
مؤمن متاسفانه فقط برای while. من هنوز مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما ممکن است
را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
اگر شما در واقع که می توانید انجام
من می بدون شک بود مجذوب.
Fern
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 12:51 ق.ظ
Hello mates, how is the whole thing, and what you desire to say concerning this post,
in my view its in fact amazing designed for me.
Penni
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:58 ب.ظ
Fastidious respond in return of this issue with solid arguments and explaining everything about that.
علی
شنبه 5 دی 1394 11:16 ق.ظ
من گوپی های باردار دارم امازایمان نمیکنند باید چه کنم
meysam
شنبه 5 مهر 1393 09:24 ب.ظ
salam man chantaei mahi daram mikhastam be ounha ghazaye zende bedam
shadidan alaghe daram vaghti daran mikhoran tamashashoon konam
emkanesh hast tubifex ro tooye khoone parvaresh dad?
shoma tajrobei darin?
age lotf konin javab bedin mamnoon misham
agar ham ba email ya tell sohbat konim aliye
09128458146
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر